Je BYD druhým největším podvodem v historii hned za Evergrande?
Aneb jak to bude s největší čínskou automobilkou dál...
Největší čínská automobilka 比亚迪zažívá pravděpodobně nejhorší období ve své „novodobé“ (tzn. od roku 2009, kdy byl v Číně spuštěn první rozsáhlý program pro rozvoj elektromobility) historii. Potýká se hned s několika problémy, minimálně se čtyřmi:
1. Ostatní automobilky ji nemají rády, protože podle nich podváděla s emisemi (což má pak pochopitelně dopad na příjem z emisních povolenek). Tohle osobně považuji za pseudokauzu a ryze konkurenční boj, přestože vyšetřování pokračuje, protože podle všech informací se BYD mohl maximálně provinit tím, že používal netlakové nádrže po datu, po kterém je používat neměla, ačkoliv sama automobilka říká, že je nahradila tlakovými ještě před změnou předpisů.
2. Zprávy o podvádění s výsledky – BYD byl už na začátku roku obviněn analytickou firmou GMT Research ze skrývání rozsáhlého dluhu z financování dodavatelského řetězce. BYD má odkládat platby, místo hotovosti vystavovat dlužní úpisy a tyto závazky vykazovat jako provozní kapitál. Dluh BYD tak má být desetkrát vyšší oproti reportované hodnotě (323 miliard juanů k minulému roku). BYD má zároveň uměle navyšovat tržby (to je spíš legrační výtka, protože to dost dobře nejde) a zatajovat náklady (zejména jejich přesouváním do účetnictví firem v dodavatelském řetězci). Údajně pak je automobilový byznys BYD ve ztrátě, v zisku je jen výroba baterií. Výtky nelze brát na lehkou váhu už jenom kvůli tomu, že pokud by to byla pravda, pak je BYD fakticky „letadlo“ (viz zde: https://behindasia.co/the-hidden-debt-behind-byds-ev-empire/), kdy se jen čeká na inflexní bod, typicky zpomalení prodeje. K čemuž dochází právě teď. Znamenalo by to, že BYD je extrémně neefektivní firmou, která si ve skutečnosti vede hůř než státní automobilky. Pokud ano, jde o jeden z největších podvodů v čínském byznysu a obrovský problém pro auditora. A to je celkem zajímavá věc, poněvadž BYD v roce 2022 ukončil spolupráci s Ernst & Young a nyní jeho účetnictví schvaluje (rovněž v souladu s pravidly hongkongské burze, kde se BYD rovněž obchoduje) Ernst & Young Hua Ming LLP podle čínských standardů. EYHM spadá do sítě EY a patří mezi největší auditory v Číně. EYHM ale byla auditorem Luckin Coffee, velmi známého případu obřího účetního skandálu. S fiktivními tržbami. :-) U Luckin Coffee byl její růst ale podezřelý relativně na první pohled, zatímco u BYD růst nijak nevybočuje z celého trhu, naopak jsou tu jiní kabrňáci. EYHM je ale dnes rovněž členem PCAOB a kontrola v roce 2023 neodhalila žádné nesrovnalosti. PCAOB rovněž provedla v rámci známého případu možného delistování čínských akcií z amerických trhů v roce 2022 rozsáhlou kontrolu v Hongkongu, kde zkoumala, zda se v Hongkongu a Číně dodržují v auditech mezinárodní standardy. A kontrola dopadla dobře. Kontroly probíhaly i předloni a loni, se stejným výsledkem. Situace se v tomto ohledu za poslední 3 roky významně zlepšila.